10. 12. – 15. 3. 2015 | Praha
Ilustrace pro malé i velké
Poštovní muzeum připravilo ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Národním muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze společnou výstavu, jež představí přední české výtvarníky, slavné ilustrátory dětských knížek, kteří se zároveň podíleli na tvorbě českých poštovních známek. Originální ilustrace, knihy i předlohy pro známky umožní nahlédnout do líbezného světa plného hravosti, poetiky, humoru i dobrodružství.
Česká republika patří ke světové špičce - vydává každoročně přes tisíc titulů knih pro děti a mládež a naše knížky jsou právě díky vynikajícím ilustracím známé a vyhledávané po celém světě. Adolf Born, Olga Čechová, Karel Franta, Renáta Fučíková, Jindřich Kovařík, Josef Lada, Zdeněk Miler, Květa Pacovská, Josef Paleček, Radek Pilař, Zdeněk Smetana, Jiří Šalamoun a Helena Zmatlíková získali za svou tvorbu pro děti mnohá ocenění u nás, v Evropě i zámoří. Jejich kouzelné obrázky provázejí dětstvím již několik generací a rádi se k nim vracejí i dospělí. Řada populárních postaviček vstoupila na filmové plátno a v posledních letech se objevily také na poštovních známkách České republiky. Krteček, Rumcajs, Křemílek s Vochomůrkou, Maxipes Fík nebo Mach a Šebestová reprezentují obnovenou emisi Dětem, která vychází v České republice od roku 1994.
Návštěvníci budou moci obdivovat nejen originální ilustrace, ale zároveň jsou pro ně připraveny knížky, v nichž budou moci zalistovat a potěšit své oko i srdce. V rámci doprovodného programu pak bude vedle tradiční příležitostné přepážky a autogramiády výtvarnice Renáty Fučíkové představeno několik nových ilustrovaných knih autorů zastoupených na výstavě a zájemci se mohou těšit i na krátké filmy pro děti a výtvarnou dílnu v kině Ponrepo. Informace o doprovodném programu (pdf, 2MB).
Předvánoční atmosféru celé výstavy umocňuje představení kopie sochy sv. archanděla Gabriela, již laskavě zapůjčila Společnost přátel beuronského umění v Praze. Objekt bývalého kláštera je v současné době majetkem České pošty, s. p. a Poštovní muzeum zde mělo již od roku 1933 stálé expozice; nyní jsou zde umístěny depozitáře. Díky dlouholeté spolupráci Společnosti přátel beuronského umění a Poštovního muzea, byl v roce 1999 vydán i aršík Beuronská umělecká škola. Originál sochy původně zdobil stříšku nad vchodem do klášterního kostela Sv. Gabriela, který je unikátní ukázkou beuronského slohu na světě.
- V sobotu 13. 12. 2014 od 9.00 do 15.00 hod. se bude konat v pražském Poštovním muzeu příležitostná poštovní přepážka a současně od 9.00 do 12.00 hod. proběhne autogramiáda akademické malířky Renáty Fučíkové
- V prodeji bude příležitostná dopisnice, kterou k výstavě vydalo Poštovní muzeum. Návrh razítka i originální ilustraci pro dopisnici vytvořila ak. mal. Renáta Fučíková.
- Pásmo krátkých filmů a výtvarná dílna v kině Ponrepo proběhne 8. 2. 2015