Poštovní schránky
Poštovní schránky se začaly v rakouské monarchii používat od roku 1817, kdy bylo nařízeno, aby se od 1. června stal součástí každého poštovního úřadu alespoň jeden exemplář. Od téhož dne totiž musel platit poštovné za vnitrozemské dopisy adresát, takže už nebylo třeba podání u přepážky. Uvnitř poštovních úřadů a stanic se tak rozmísťovaly dřevěné bedničky, kam bylo možné dopisy vhazovat.
Brzy se přistoupilo i k jejich zavěšování na budovu poštovní stanice nebo úřadu. Větší rozšíření poštovních schránek nastalo po zavedení poštovních známek, u nás v roce 1850, kterými se korespondence vyplácela. Tehdy začaly být vyvěšovány i v místech vzdálenějších od poštovního úřadu. Nejstarší poštovní schránka ve sbírce muzea pochází z 20. let 19. století a jde o upravenou dřevěnou truhlu. Další schránky z první poloviny 19. století, určené jak pro interiér, tak pro zavěšení venku, jsou ponejvíce dřevěné, méně často plechové. Mají různý tvar a barevnost, i když většina z nich byla opatřena nátěrem v rakouských barvách – černé a žluté, někdy doplněným o symbol dopisu. Ponejvíce měly zamykatelné odklopné víko a pro poštmistry a správce poštovních stanic je vyráběli místní řemeslníci.
Po roce 1850 se začaly výhradně zavěšovat venku a musely být tudíž vyrobeny z odolného kovu, opatřeného nátěrem či později smaltem. Od sedmdesátých let 19. století se prosadily schránky jednotného tvaru, barvy a mechaniky v několika velikostních typech, podle toho, zda byly určeny pro města, městečka nebo vesnice. Konstrukční zlepšení navrhl zaměstnanec vídeňského ministerstva obchodu ing. Karel Paris, který navrhl pro masivní městské poštovní schránky systém tzv. automatického výběru pomocí zvláštní brašny s rámem.
Poštovní schránky z doby I. republiky měly modrou barvu, doplněnou červenou a bílou linkou a státním znakem. Většina byla opatřena mechanikou automatického výběru podle patentů výrobců – firem Krátil nebo Zemánek. Barevnost schránek doznala změny po roce 1963, kdy státní barvy nahradila jednotná oranžová a logo spojů. Nejnověji se pro jejich výrobu začal používat laminát. K části schránek se zachovaly i brašny, sloužící k jejich automatickému vybírání.
Fotogalerie
- Rakouská schránka tzv. II velikosti
Rakouská schránka tzv. II velikosti
Rakouská poštovní schránka tzv. II. velikosti z přelomu 19. a 20. stol. Na čelní straně je namalován rakouský orel s poštovním rohem. Výběr se prováděl horním víkem.
- Nejstarší typ poštovní schránky
Nejstarší typ poštovní schránky
Poštovní schránka z dědičné poštovní stanice v Jihlavě, vyrobená ze starší dřevěné truhly ve 20.-30. letech 19. stol. Na čelní straně schránky jsou uvedeny německy psané časové údaje o jejím výběru, který se uskutečňoval každý den ráno v 5 hodin, dopoledne v 8:30, respektive v 10:30 v létě a v 9:30 hodin v zimě, odpoledne byla vybírána dvakrát – ve 14:40 a v 16:30 hodin. Vhoz na dopisy je uprostřed víka, jímž se prováděl výběr.
- Domovní sdružená schránka
Domovní sdružená schránka
Domovní sdružená schránka pro 12 uživatelů s válečkem pro nastavení časového údaje výběru schránky. Na dvanácti přihrádkách (vhozech) jsou uvedena jména jednotlivých uživatelů, 20.-30. léta 20. stol.
-
Poštovní schránka systému „Zemánek"
Poštovní schránka systému „Zemánek" byla pravděpodobně vyrobena již ve 30.-40. letech 20. stol. a po roce 1963 byla přestříkána rozlišovací oranžovou barvou Československých spojů. Na přední straně je umístěn státní znak ČSR používaný do roku 1960 a pod ním otvor pro časovou vložku. Výběr se prováděl pomocí brašny spodním výklopným otvorem.
- Československá schránka tzv. II. velikosti
Československá schránka tzv. II. velikosti
Poštovní schránka tzv. II. velikosti s čelním vhozem. Tento typ schránky používala již rakouská poštovní správa. Současná podoba pochází pravděpodobně z období po roce 1945. Výběr se prováděl horním víkem.
- Poštovní schránka československých spojů
Poštovní schránka československých spojů
Poštovní schránka s bočními vhozy, reliéfním znakem československých spojů a otvorem pro časovou vložku ze 70. let 20. stol. Výběr byl prováděn výklopným dnem.