Pokladny
Pokladny – schránky na peníze a cennosti – byly nedílnou součástí vybavení poštovních stanic a úřadů již od zavedení pošty u nás v 16. století. V jistém smyslu patřily k tomu nejdůležitějšímu, čím byla každá poštovní služebna vybavena. Bezpečná úschova peněz a dalších cenností totiž vždycky hrála klíčovou roli.
Pokladny ze 17. a 18. století patří zároveň k nejstarším trojrozměrným předmětům uchovávaným v Poštovním muzeu a jsou dokladem vynikající řemeslné práce kovářů a zámečníků. Některé jsou zdobeny cizelováním nebo malovanými rostlinnými či krajinnými motivy. Příkladem dobové ochrany proti zlodějům je pokladna z Vraného nad Vltavou s vročením 1829, vybavená poplašným střílejícím zařízením, aktivujícím se při neodborné manipulaci se zámkem.
Na pokladny navazuje soubor trezorů, z nichž nejstarší vyrobila vídeňská firma Wertheim koncem 19. století. Ze stejné doby pocházejí také příruční pokladny sloužící k přepravě peněz a cenných zásilek v poštovních vozech a dostavnících smíšené pošty. Po roce 1900 se na poštách začaly používat pro úschovu pokladní hotovosti typizované příruční pokladny, což je praxe, která přetrvává dodnes a je v podsbírce zastoupena několika exempláři z novější doby.
Fotogalerie
- Masivní železná pokladna
Masivní železná pokladna
Pokladna kovaná pásovým železem a opatřená kovanými madly se uzavírala na čelní straně zámkem a dvěmi petlicemi, 17.-18. století.
- Malovaná pokladna
Malovaná pokladna
Ručně kovaná a malovaná pokladna s rostlinnými (květinovými) motivy z období kol. 1700. Pokladny tohoto typu byly velmi rozšířené a používaly se v různých úřadech zejména pro ukládání peněz a dalších cenných věcí.
- Pokladna s falešným zámkem
Pokladna s falešným zámkem
Pokladna s falešným zámkem, kovaná železnými pásy a opatřená kovanými madly po stranách, se uzavírala pomocí dvou visacích zámků, 17.-18. stol.
- Pokladna s poplašným mechanismem
Pokladna s poplašným mechanismem
Bezpečnostní pokladna s falešným zámkem, umístěným pod krytkou ve tvaru lyry. Zámek sloužil jako spoušť poplašného mechanismu, který je ukryt uvnitř pokladny a je založen na stejném principu jako u perkusní pistole. Při jeho aktivaci došlo k výstřelu z pravé boční strany pokladny, kde ústí hlaveň. Záměrem bylo vystrašit nenechavce, který by se pokusil neoprávněně pokladnu otevřít. Pravé zámky jsou umístěny pod dvěmi malými krytkami na čelní straně pokladny. Pokladnu zhotovil roku 1829 Jan Novák ze Dvora Králové nad Labem.