24. 6. – 30. 9. 2016 | Vyšší Brod, Klášter 136
Auta & autíčka a Vítězové a poražení
Na letošní již 40. výstavní sezonu pobočky ve Vyšším Brodě připravilo Poštovní muzeum dvě zajímavé výstavy.
Výstava Auta a autíčka potěší především milovníky veteránů, které představí návštěvníkům prostřednictvím kreseb známého českého výtvarníka Václava Zapadlíka, prezentovaných společně s více než stovkou modelů starých vozů, zejména značek Matchbox a Legendární automobily. Výstava Vítězové a poražení představuje nerealizované grafické návrhy ke známkám s tematikou letních olympijských her.
Nedílnou součástí těchto prázdninových výstav jsou interaktivní herní prvky, které ocení zejména dětští návštěvníci.
Auta & autíčka. Kresby a modely automobilových veteránů
Výstava představuje dětským i dospělým návštěvníkům fenomén automobilu téměř od jeho vzniku až do 60. let minulého století. Sestává z kreseb známého českého výtvarníka Václava Zapadlíka (*1943), prezentovaných společně s více než stovkou modelů starých vozů.
Václav Zapadlík je zástupcem uměleckého směru označovaného jako fotorealismus, přičemž se ve svém díle zaměřuje výhradně na dopravní techniku. V posledních letech se věnuje také návrhům poštovních známek, které jsou prostřednictvím této výstavy předkládány veřejnosti. Lze si tak prohlédnout vůz Z4 z roku 1933, významnou novinku na českém automobilovém trhu mající jako první pohon předních kol. O jeho popularitu se zasloužila reklamní kampaň s Vlastou Burianem v hlavní roli. Za pozornost stojí také Walter 6B s dnes již nedochovanou unikátní karosérií firmy Josefa Sodomky z Vysokého Mýta.
Vystavené modely veteránů pocházejí ze dvou sbírek. V prvním případě jde o sbírku Uměleckoprůmyslového musea v Praze, která představuje značku Matchbox a její věhlasnou sérii Models of Yesteryear. Tato série do detailu propracovaných autíček patří k vůbec nejzdařilejším. Prezentována je přitom její druhá modelová řada, vyráběná od počátku 60. let 20. století. Druhý soubor, zapůjčený panem Martinem Švecem z Mělníka, je tvořen především značkou Legendární automobily od společnosti Amercom S. A. a zachycuje produkci vozidel prvních šedesáti let 20. století.
Vítězové a poražení. Nevydané známky a neuskutečněné olympiády
Podobně jako každé sportovní klání má své vítěze a poražené, má každá poštovní známka svůj schválený či nepřijatý výtvarný návrh. Zvítězit může jen jeden, poražených je mnoho. Nepřijaté návrhy skončily v muzeu a nikdo je vlastně nezná. Tuto neznalost se snaží výstava alespoň částečně napravit. Představuje nerealizované grafické návrhy ke známkám s tematikou letních olympijských her, které Poštovní muzeum uchovává. Nevydané návrhy jsou dílem významných československých výtvarníků Cyrila Boudy, Zdeňka Buriana, Josefa Lieslera, Jiřího Rathouského, Maria Strettiho, Aleny Suchardové Podzemné aj. Prvními československými známkami vydanými v přímé souvislosti s konáním her byla dvouznámková emise k olympiádě v Melbourne (1956).
Výstava je doplněna ze sbírek Národního muzea, jež laskavě zapůjčilo exponáty související s olympiádami, které se nekonaly, nebo se konaly jindy, jinde či bez našich reprezentantů. Jedná se o drobné předměty propagačního charakteru, vydané k olympiádě Tokio 1940, kolekci předmětů souvisejících s neuskutečněnou olympiádou Praha 1980 včetně dvou architektonických modelů plánovaných sportovišť, sportovní oděvy a další předměty připravené k olympiádě Los Angeles 1984 (neúčast států socialistického bloku) a předměty, vztahující se k nerealizované olympiádě Praha 2016.
- Tisková zpráva (pdf, 1MB)
Doprovodný program
- 2. 7. 2016 9 – 15 hod. Příležitostná poštovní přepážka ke 40. výročí založení pobočky ve Vyšším Brodě
- V prodeji příležitostná poštovní dopisnice k výstavě „Vítězové a poražení. Nevydané známky a neuskutečněné olympiády“, kterou si lze nechat orazit příležitostným poštovním razítkem v uvedený den a čas.