Kurátoři PM 5. května provedou výstavou Adolfa Borna
2. 5. 2014
Dne 5. května Vás srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Adolf Born – jak vzniká poštovní známka. Výstavou provedou její kurátor Martin Říha a vedoucí oddělení známkové tvorby Poštovního muzea Praha Alena Reichová. Prohlídka začíná v 17.30 ve výstavních prostorách Era svět, Jungmannovo náměstí 767, Praha 1.
Adolf Born, malíř, grafik, ilustrátor, ale také autor originálních návrhů na poštovní ceniny byl v minulém roce osloven Poštovní spořitelnou, aby se podílel na tvorbě tzv. vlastní známky Poštovní spořitelny a Ery. Zvolil symbol dopravy zpráv, osob, ale i peněžních obnosů za dob rakouského mocnářství – poštovní dostavník. Při této příležitosti uspořádalo Poštovní muzeum doprovodnou putovní výstavu, která představuje Mistrovu známkovou tvorbu.
Pojďme tedy sledovat cestu, která vede od původního návrhu ke konečnému výsledku – poštovní známce. Máme jedinečnou příležitost obdivovat Bornovy návrhy, plné hravosti, fantazie a inteligentního humoru. A možná znovu objevíme podivuhodný svět poštovních známek, nejmenších výtvarných děl, s nimiž se setkal snad každý z nás. Poštovní muzeum pro tuto výjimečnou příležitost zapůjčilo ze svých sbírek nejen poštovní známky, rytecké a tiskové desky či starou poštovní uniformu, nýbrž i originální návrhy Mistra Adolfa Borna, jež vytvořil v letech 1992 - 2013.
Poštovní dostavníky, podobné tomu, který se na známce objevil, jsou zároveň symbolem spojení Poštovní spořitelny a Poštovního muzea. Díky velkorysému donátorství se podařilo zachránit a zrestaurovat několik vzácných kočárů ze sbírek Poštovního muzea. Mezi ty nejvýznamnější nepochybně patří tzv. kupé Berlingot, jimž se v druhé polovině 19. století po Praze projížděl někdejší český král Ferdinand V. Dobrotivý.