26.6.2013 – 15.9.2013 | Praha
Krátký pozdrav poštou. Od pohlednice po SMS
Pražské Poštovní muzeum připravilo na léto výstavu, která přiblíží pestrou podobu dvou poštovních pozdravů – pohlednice a dopisnice neboli korespondenčního lístku. Výstava oba pozdravy představí jako formáty sdělení, které ovládly na více jak jedno století psanou dálkovou komunikaci a vytvořily tak svéráznou a mnohotvárnou kulturu, v níž se ukrývá například vánoční a velikonoční přání, pozdrav z fronty a dovolené nebo blahopřání k svátku a narozeninám. Na výstavě se návštěvník může těšit z excelentních kousků ilustrujících proměny pohlednice města, staré válečné i milostné pohlednice a na své si přijdou i sběratelé a milovníci sportu, kteří jistě ocení korespondenci sportovního komentátora Josefa Laufera s originálními podpisy stříbrného hokejového mužstva ze zimní olympiády ve Sv. Mořici 1948 nebo vicemistrů světa ve fotbale z roku 1962.
Kdo by někdy neposlal z výletu, dovolené, tábora či třeba služební cesty pohlednici nebo nenapsal krátké sdělení na poštovní dopisnici, jak se lidově říká, korespondenční lístek? Tento způsob zprávy je živý ještě u generace dnešních třicátníků, ovšem mladší ročníky jej již často berou spíše jako raritní záležitost, když mohou vlastní obrázky či vše co mají na srdci vyjádřit v SMS, MMS či internetem – médii, jejichž prostřednictvím dojde sdělení příjemci za pár sekund. A tak i pohlednic či barevných obrázkových dopisnic ubývá ve prospěch emailové korespondence či facebookového chatu.
Výstava se však zaměřuje hlavně na dobu, kdy komunikaci zrychlovala psaná dopisnice či pohlednice – krátký pozdrav, který se od konce šedesátých let 19. století šířil nejprve Evropou a z ní posléze i celým světem. Dopisnice a pohlednice s vymezeným prostorem pro písemné sdělení zprávy a obrázkem daly tehdy vzniknout kratší a jednodušší variantě psaní než byl starší dopis. Díky obrázku odpadala nutnost vše vyjadřovat písmem a komunikace se tak značně zjednodušovala. Jako tehdy doplácely na nové formáty starší dopisy a jejich kultura, tak dnes doplácí na jednodušší a rychlejší elektronická sdělení jako SMS, email nebo chat právě dopisnice a pohlednice.
Výstava provádí dějinami krátkého pozdravu (přiblíží i starší formáty, například originální listinu Rudolfa II.) a představí tak pestrou obrazovou kulturu, kterou dopisnice i pohlednice přinesla - ať už se jedná o pozdrav z fronty, vánoční, velikonoční nebo pozdrav dětem. Nechybí ani procházka propagací, do které dopisnice a pohlednice ve střední Evropě v průběhu let vstupovaly – návštěvník tedy uvidí i zneužití formátu nacistickým a komunistickým režimem nebo snahu propagovat jeho prostřednictvím ideály první republiky. Na své si pak přijdou i sběratelé či přátelé sportu, kteří jistě ocení ukázky z korespondence sportovního komentátora Josefa Laufera, který svému příteli léta posílal pohlednice s podpisy sportovních hvězd, třeba účastníků olympiád (Berlín 1936, Sv. Mořic 1948) nebo hokejových a fotbalových mistrovství světa.
- Poštovní muzeum připravilo k výstavě tradiční příležitostnou poštovní přepážku, kde bude používáno příležitostné poštovní razítko. Přepážka proběhne v budově muzea (Nové mlýny 2, Praha 1) v sobotu 29. června 2013 od 9 do 15 hodin.
- K výstavě je vydána příležitostná dopisnice s přítiskem, kterou je možné zakoupit v muzejní prodejně.
- Výstava potrvá od 26. června do 15. září a pro návštěvníky je přístupná denně kromě pondělí v otevírací době muzea (9-12 hodin, resp. 13-17 hodin).
- V případě zájmu o komentovanou prohlídku či další informace kontaktujte kurátora výstavy Tomáše Kavku
-
Mediálně byla výstava představena v pořadu TV Metropol Pražský expres, Pražském deníku a v deníku Mladá fronta. Dnes