16. 1. 2014 – 9. 3. 2015 | Žatec
Fotografická výstava o poště pozdního socialismu putuje do Žatce
Výstava založená na fotografickém díle výtvarníka Tomáše Vosolsobě (1937-2011) měla v pražském Poštovním muzeu premiéru v dubnu 2012 a již tehdy zaznamenala příznivé ohlasy. Díky širokému dosahu fotografií si poté mohli připomenout nebo poznat poštovní provoz 70. let 20. století následně také návštěvníci v Mladé Boleslavi či ve slezském Zámku Linhartovy. Výstava, nyní doplněna o historii poštovnictví na Žatecku, se stěhuje do tamějšího Regionálního muzea K. A. Polánka.
Kurátoři výstavy Tomáš Kavka a Martin Říha si velice pochvalují jak zájem lidí tak i institucí o jejich výstavu. Jak říká prvně jmenovaný, „je pro nás velkým zadostiučiněním, že se expozice tolik líbí, a jsme rádi, že se navíc dobře sžívá s regionálními specifiky každého místa výstavy. Pošta byla a stále je celospolečenský fenomén, a proto tolik lidi oslovuje prakticky všude“. Martin Říha jenom připomíná, že nejde tolik o jejich zásluhu jako spíše o práci Tomáše Vosolsobě; „s takovým materiálem práce probíhala jako po másle, snímky se výtečně doplňovaly výtvarnými návrhy jak tvůrců známek, tak se pomalu samy nabízely příběhy k fotografiím z běžného provozu“, říká vystudovaný fotograf. Oba tak mohou být pyšni, že jejich výstavu už vidělo přes 25 000 lidí, kteří všechny zmíněné instituce, kde se výstava nacházela, navštívili. Více o výstavě zde
Práce při přípravě výstavy v Regionálním muzeu v Žatci se ujal odborník na dějiny regionu, vedoucí společenskovědního oddělení žateckého muzea Jiří Matyáš. Ten spolupracoval s Poštovním muzeem již v roce 2012, kdy si vypůjčoval originální výtvarné návrhy a poštovní známky města Žatce od Cyrila Boudy k tamější výstavě slavného ilustrátora. Současnou poštovní výstavu v muzeu uchopil jako Život pošty za normalizace a k její prezentaci vybral prostory neorenesanční Křížovy vily, která slouží muzeu k výstavám, přednáškám nebo koncertům od roku 2003. Do žateckého muzea se na výstavu můžete přijít podívat od 16. ledna do 9. března. Otevřena bude každý den kromě pondělí, v pracovním týdnu od 9 do 17 hodin, o víkendu pak v odpoledním čase mezi 13 až 17 hodinou. Kurátoři k výstavě připravují také přednášku a komentovanou prohlídku, která se uskuteční v Křížově vile dne 20. února od 17.00 hodin.