Poštovní známky a olympiáda v Českém muzeu hudby a Národním technickém muzeu

10. 2. 2014

Jak vidno, současnou světovou událostí číslo jedna je XXII. zimní olympiáda v ruském Soči. Její příznivci si přijdou na své nejenom u televizních obrazovek či v Olympijském parku, ale i v pražských muzeích. Zajímavou výstavku připomínající olympijské tradice připravilo ve spolupráci s Poštovním muzeem jednak České muzeum hudby Národního muzea (Karmelitská 2/4, Praha 1), tak Národní technické muzeum na Letné.


V prostorách Muzea hudby se během olympijského dění, ve dnech 7. - 23. února, mohou návštěvníci potěšit vzpomínkami na úspěšné sportovce minulosti a přiblížit si poštovní známky, jejich návrhy, jakož i další filatelistické ceniny, které Česká pošta pro připomenutí olympiády a úspěšných sportovců v  novodobých dějinách České republiky připravila. Ze sportovních exponátů bude k vidění mimo jiné hokejka Vladimíra Růžičky z Nagana, startovní číslo zlaté Katky Neumannové z Turína 2006, ale také například kostým krasobruslařky Áji Vrzáňové, v němž roku 1948 na Olympijských hrách ve Sv. Mořici získala páté místo.

 

Národním technickém muzeu je možno si ve dnech olympijského dění prohlédnout originál olympijské pochodně Soči 2014, který 20. října 2013 navštívil severní pól na palubě atomového ledoborce 50 let vítězství. Na pólu poté proběhl obřad zapálení olympijské pochodně ZOH 2014 v Soči. Poprvé v dějinách olympijských her se tak plamen, jenž je jejich symbolem, dostal až na severní pól. Vedle něj je možné si prohlédnout i poštovní známku u příležitosti zahájení XXII. Zimních olympijských her v ruském Soči, kterou vydala Česká republika 5. února 2014 v návaznosti na dlouholetou tradici vydávání známek s olympijskou tematikou u nás. Předlohu pro známku, obálku 1. dne vydání (FDC) a razítko vytvořil akademický malíř Pavel Hrach.