40. výročí letu prvního československého kosmonauta do vesmíru

2. 3. 2018

 

Let zatím jediného československého kosmonauta do vesmíru si na konci února připomene i Česká pošta, s. p.


Při této příležitosti vystavuje Poštovní muzeum v Praze od 27.2. 2018 do 25.3. 2018 zajímavé sbírkové předměty, které s touto událostí přímo souvisí. Muzeum představí návštěvníkům například razítkovací polštářek a razítko, které na palubě lodi Sojuz 27 cestovaly spolu s kosmonauty do vesmíru. Vladimír Remek razítko ve vesmíru využil k orážení speciálních poštovních dopisnic, které také jsou vystaveny. Dále jsou k vidění návrhy československé a sovětské známky vydané k oslavám 1. výročí této události, tiskový list s podpisy kosmonautů a mnoho dalších věcí. Akce bude v sobotu 10. března doplněna dětskou výtvarnou dílnou s tematikou kosmonautiky Vzhůru do vesmíru.

Vladimír Remek letěl do vesmíru v rámci programu socialistických států s názvem Interkosmos. Posádka lodi Sojuz 28, již tvořil společně s Remkem sovětský kosmonaut Alexej Gubarev, odstartovala do vesmíru z kosmodromu Bajkonur 2. března 1978 a setrvala zde 7 dní, 22 hodin a 17 minut. Remek se tak stal prvním astronautem jiné než sovětské či americké národnosti, což znamenalo velký úspěch pro československou kosmonautiku.

Československé spoje ke společnému letu tehdy vydaly příležitostné známky a vyrobily příležitostné razítko. Vladimír Remek vzpomíná: „Měl jsem sebou také pár fotografií, známek a obálek k orazítkování přímo na oběžné dráze. Obálky byly adresovány světové filatelistické výstavě v Praze, pražskému Poštovnímu muzeu a Radě Interkosmos. Naším úkolem bylo obálky orazit, což v podmínkách beztíže nebyla žádná legrace. Razítko nám nejdříve vyletělo z ruky, ono to nebylo jednoduché přitlačit je na papír, aby bylo zřetelné. A tak jsme to natrénovali nejdřív nanečisto, a teprve potom jsme orazili oficiální zásilky."

První československou kosmickou poštu předal Vladimír Remek osobně 3. května 1978 ministru spojů ČSSR Vlastimilu Chalupovi a od něj ji nakonec získalo Poštovní muzeum. Vedle této obálky oražené v kosmu je ve sbírkách i „vesmírná“ kovová raznice a razítkovací polštářek.