Výstava PM i s filatelistickou burzou v Mladé Boleslavi
Bude tomu rok, co měla v Poštovním muzeu premiéru výstava fotografií poštovního provozu 70. let 20. století. Tato expozice zaznamenala velký úspěch a dokonce se díky fotografiím muzeu přihlásilo i několik tehdejších zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků, kteří společně pomohli množství vyfocených lidí identifikovat. Na jaře tohoto roku vstupuje výstava do svého druhého dějství – stane se základem regionálních poštovních výstav. V pondělí 15. dubna bude otevřena Poštovní výstava aneb Pošta, jak jsme ji neznali ve Vzdělávacím centru Na Karmeli v Mladé Boleslavi. Expozici zde návštěvníci mohou vidět až do 12. května. A na své si přijdou i filatelisté - v sobotu 20. dubna bude totiž doplněna i Filatelistickou burzou a příležitostnou přepážkou, na které bude používáno speciální příležitostné razítko k výstavě!
Výstava nás vrací do času tzv. normalizace, kdy pošta tvořila ve spojení s telekomunikacemi celé ministerstvo spojů. Poštovních služeb musel využívat prakticky každý a lze bez nadsázky říci, že co se dělo na poště, odráželo i dění v celé společnosti. Poštovní výstava v tomto duchu přibližuje obraz normalizačních časů na fotografiích malíře Tomáše Vosolsobě, mapujících fungování poštovního provozu v letech 1975 – 1979.
Československé spoje zajišťovaly správu přenosu prakticky veškerých soukromých informací na dálku – od posílání různých druhů dopisů a balíků, možnosti placení složenek a tzv. SIPa až po telegramy a telefonní spojení. Součástí podniku však bylo i umění, obstarával totiž vydávání poštovních známek nebo design telegrafních blanketů.
Na vystavených fotografiích naleznete osobité snímky pracovníků a činnosti Poštovního muzea, poštovních úřadů, doručovatelek v ulicích, slavnostních podnikových událostí, nebo spojového školství, které připravovalo pro výkon povolání mladé kvalifikované kádry. Ke špičkovým snímkům pak patří snímky mistrů známkové tvorby - Kamila Lhotáka, Karla Svolinského nebo Františka Grosse přímo v jejich ateliérech. Celá výstava je doplněna i cennými známkovými návrhy umělců a několika dobovými reáliemi.
-
U příležitosti výstavy bude v atriu Vzdělávacího centra Na Karmeli v sobotu 20. dubna od 9 do 15 hodin otevřena Filatelistická burza a příležitostná poštovní přepážka, odkud si lze odnést otisk speciálního příležitostného razítka
-
Výstava v kostele sv. Bonaventury bude otevřena denně od 9 do 17 hodin, o víkendech od 10 do 18 hodin. Vstupné: dospělí 40 Kč, snížené 20 Kč, rodinné 80 Kč