24. 9. – 30. 11. 2014 | Praha
Chvalozpěv marnosti psaný Zdeňkem Mézlem v Poštovním muzeu
Poštovní muzeum pořádá od 24. září retrospektivní výstavu díla výtvarníka Zdeňka Mézla s názvem Óda na marnost. Známková tvorba, obrazy, ilustrace, která přináší příběh nejenom umělcovy známkové, nýbrž i malířské a ilustrační tvorby. Výstavu připravilo Poštovní muzeum v Praze ve spolupráci se Sdružením českých umělců grafiků Hollar. Výstava doplňuje souběžně pořádanou expozici Zdeněk Mézl – Známý a neznámý, která se koná v termínu 17. 9. – 12. 10. 2014 (prodloužena do 30. listopadu 2014) v prostoru Galerie Hollar. Soubor výstav je poctou tomuto významnému umělci k jeho 80. narozeninám.
Zdeněk Mézl se narodil 31. října 1934 v Praze. V letech 1949 – 1953 studoval u prof. J. Vodrážky
na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze, poté pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlad. Pukla (v letech 1953 – 1956). Absolvoval jednoroční studijní pobyt v Sofii. Akademii výtvarných umění v Praze dokončil v roce 1960 v ateliéru prof. Vlad. Silovského.
Celé jeho dílo charakterizuje prolnutí volné a ilustrační tvorby. Zdeněk Mézl je mistrem dřevorytu, jenž byl nejvíce rozšířenou grafickou technikou v devatenáctém století. Mézl řemeslně dokonale ovládl tuto nesmírně pracnou a náročnou disciplínu. Díky talentu a obdivuhodné píli se zasloužil o renesanci dřevorytu i v evropském kontextu, a to zejména v oblasti knižní tvorby, bibliofilií a ex libris. Zdeněk Mézl není sentimentální, jeho práce jsou vpravdě drsné a odrážejí nejen autorovu životní filosofii, ale i jeho obrovský kulturní a historický přehled.
Osobitou tvorbu Zdeňka Mézla zná snad každý z nás nejspíš z více než sta ilustrovaných knih, jeho grafické miniatury obdivují sběratelé ex libris i poštovních známek, pro něž vytvořil originální návrhy.
V poslední dekádě Zdeněk Mézl realizuje svůj ironický, někdy až bolestně sarkastický, pohled na svět malováním obrazů, které jsou veřejnosti na výstavě v Poštovním muzeu v takovém rozsahu vystaveny vůbec poprvé. Opět zde nechybí nadsázka a plno utajených i méně skrytých motivů, například
z biblických nebo antických příběhů, srozumitelných i v dnešní době.
- K výstavě je připraven bohatý doprovodný program – příležitostná přepážka s autogramiádou autora, filmová projekce, tiskařská dílna či literární čtení, viz. přiložený leták (pdf, 1MB).
- Tradičně vychází k výstavě příležitostná dopisnice, kterou v sobotu 27.9. bude v Poštovním muzeu podepisovat od 9-12 hodin autor. Během dne bude používáno i příležitostné razítko k výstavě (od 9-15 hodin).
- Výstava je připravena společně se Sdružením českých umělců Hollar, které 17.9. v Galerii Hollar (Smetanovo nábřeží 6, Praha 1) otevírá další výstavu věnovanou umělci s názvem Zdeněk Mézl – Známý a neznámý.